3D Print tehnologija!
Iako je tehnologija 3D printanja s nama već više od 30 godina, tek u današnje vreme polako, ali sigurno počinje dolaziti u prvi plan interesa, ne samo geekova, već i običnih smrtnika. Lavovski udeo u tome pridonosi stalnom padu cena printera, kao i njihovoj izuzetno širokoj upotrebljivosti, gde zahvaljujući njima može nastati gotovo sve što Vam padne na pamet. Zahvaljujući tome, moguće je rešiti mnoge škakljive kućne i poslovne probleme, i to na relativno jeftin način, jer osim nabavne cene , rad 3D printera je vrlo jeftina stvar. Ako Vas privlači ova tehnologija, u narednom tekstu će mo ukratko objasniti kako 3D printer zapravo radi i po čemu se pojedini modeli međusobno razlikuju.
Tehnologija 3D printanja
Daleko najraširenija tehnologija 3D otiska je tzv. FDM (Fused Depositon Modeling), ali otkako je Stratasys registrovao zaštitni znak za ovu oznaku, oznaka FFF (Fused Filament Fabrication) se koristi (ne samo) u komercijalne svrhe. No, u oba slučaja radi se o jednom te istom principu rada 3D printera, a ako je reč o stolnim 3D printerima, velika većina njih koristi ovu tehnologiju za modelovanje.
FDM/FFF tehnologija otiska radi na principu topljenja materijala koji se u printer najčešće dovodi u obliku plastične niti, tzv. filamenata. To se stavlja na kalem u magacinu 3D printera, iz kojeg printer postupno odmotava materijal i takoreći ga “usisava” u printnu glavu, gde se topi. Printna glava 3D printera zatim slaže sloj za slojem u fizički 3D model koji preuzima s računara, memorijske kartice, aplikacije itd. U principu, ova tehnologija 3D otiska vrlo je slična tehnologiji otiska inkjet printera. Baš kao što printna glava ubrizgava vrlo malu količinu tinte na papir, printna glava 3D printera stavlja rastaljeni materijal na podlogu sloj po sloj, stvarajući fizički model.
FDM/FFF 3D tehnologija otiska najjeftinija je tehnologija 3D otiska, što je i glavni razlog njene velike raširenosti. FDM/FFF stoni 3D printer za kućnu upotrebu možete kupiti bez ikakvih problema za manje od 30.000 rsd. Relativno velika pozitiva je i činjenica da velika većina filamenata, odnosno njihovo topljenje, ne proizvodi nikakav ili samo minimalan miris, zbog čega nije problem koristiti printer u nekoj zatvorenoj prostoriji tokom njegove normalne upotrebe – tj., naravno, ako Vam ne smeta buka koju emituje.
Nedostatak ove tehnologije je dugo vreme otiska, velika varijacija u kvaliteti otiska, koja zavisi o modelu printera i korištenom materijalu, te razna ograničenja dizajna šupljine krivine i slično. Osim toga, s vremena na vreme mogu se pojaviti greške tokom otiska, kada se, na primer, zbog netačnih postavki printera, pojedini slojevi netočno nasloje, što potpuno uništi konačni otisak. Mnogi sati truda uskoro mogu biti uzaludni.
SLA