3D Print Materijali
Materijali za 3D printanje su napredovali poprilično od samog početka tehnologije. Sada postoji veliki izbor različitih vrsta materijala, koji se isporučuju u različitim oblicima (prah, filament, pelete, granule, smola itd.).
Specifični materijali se sada generalno razvijaju za specifične primene, primer bi bio stomatološki sektor, sa svojstvima materijala koja preciznije odgovaraju primeni.
Međutim, sada postoji previše materijala od mnogih različitih proizvođača 3D štampača o kojima ćemo pisati nešto više u narednom blogu. Umesto toga, ovaj blog će razmotriti najpopularnije vrste materijala na opštiji način. I takođe par materijala koji se ističu.
Plastika
Najlon ili poliamid se obično koristi u obliku praha sa postupkom sinterovanja (process sabijanja I formiranja čvrste mase materijala pritiskom ili toplotom bez njenog topljenja do tačke ukapljivanja) ili u obliku filamenta sa FDM postupkom. To je jak, fleksibilan i izdržljiv plastični materijal koji se pokazao pouzdanim za 3D štampanje. Prirodno je bele boje, ali može da se oboji — pre ili posle štampanja. Ovaj materijal se takođe može kombinovati u obliku praha sa aluminijumom (u prahu) da bi se proizveo još jedan uobičajeni materijal za 3D štampanje za sinterovanje — aluminid.
ABS je još jedna uobičajna plastika koja se koristi za 3D štampanje i široko se koristi na početnim FDM 3D štampačima u obliku filamenta. To je posebno jaka plastika i dolazi u širokom spektru boja. ABS se može kupiti u obliku filamenta od brojnih neovlašćenih “providera”, što je još jedan razlog zašto je toliko popularan.
PLA je biorazgradivi plastični materijal koji je upravo iz tog razloga stekao veliku popularnost u 3D štampanjem. Može se koristiti u obliku smole za DLP/SL procese, kao i u obliku filamenta za FDM proces. Nudi se u raznim bojama, uključujući providnu, što se pokazalo kao korisna opcija za neke primene 3D štampanja. Međutim, nije tako izdržljiv ili fleksibilan kao ABS.
“LayWood” je specijalno razvijen materijal za 3D štampanje za početničke ekstruzione 3D štampače. Dolazi u obliku filamenta i kompozit je drvo/polimer (koji se naziva i VPC).
Metali
Sve veći broj metala i metalnih kompozita se koristi za industrijsko 3D štampanje od kojih su dva najčešća – derivati aluminijuma i kobalta.
Nerđajući čelik je jedan od najjačih i stoga najčešće korišćen od svih metala za 3D štampanje. Koristi se u obliku praha za procese sinterovanja/topljenja/EBM. Prirodno je srebrne boje, ali se može obložiti drugim materijalima kako bi se dobio zlatni ili bronzani efekat.
Zlato i srebro u poslednjih nekoliko godina su dodati asortimanu metalnih materijala koji se mogu direktno štampati 3D, sa očiglednim primenama u sektoru nakita. Oba su veoma jaki materijali i obrađuju se u obliku praha.
Titanijum je jedan od najjačih mogućih metalnih materijala i već neko vreme se koristi za industrijske aplikacije 3D štampanja. Isporučuje se u obliku praha, može se koristiti za procese sinterovanja/topljenja/EBM.
Keramika
Keramika je relativno nova grupa materijala koji se može koristiti za 3D štampanje na različitim nivoima. Posebna stvar koju treba znati kod ovih materijala je da, nakon štampanja, keramički delovi moraju da prođu iste procese kao i svaki keramički deo napravljen korišćenjem tradicionalnih metoda proizvodnje — naime pečenje i glaziranje.
Papir
Standardni A4 papir za fotokopir je materijal za 3D štampanje koji koristi vlasnički SDL proces koji isporučuje Mcor Technologies. Kompanija ima značajno drugačiji poslovni model u odnosu na druge dobavljače 3D štampanja, pri čemu je kapitalni izdatak za mašinu u srednjem opsegu, ali je naglasak u velikoj meri na lako dostupnom, isplativom snabdevanju materijalom.
3D štampani modeli napravljeni od papira su bezbedni, ekološki prihvatljivi, lako se recikliraju i ne zahtevaju naknadnu obradu.
Bio Materijali
Bio materijali u 3D štampi su pod velikim istraživačkim okom za niz medicinskih (i drugih) primena. Živo tkivo se istražuje u brojnim vodećim institucijama u cilju razvoja primene koje uključuju štampanje ljudskih organa za transplantaciju, kao i spoljašnjih tkiva za zamenu delova tela. Druga istraživanja u ovoj oblasti fokusirana su na razvoj prehrambenih proizvoda – meso je glavni primer.
Hrana
Prehrambeni eksperimenti sa ekstruderima za 3D štampanje od prehrambenih supstanci su dramatično porasli u poslednjih nekoliko godina. Čokolada je najčešća (i poželjna). Postoje i štampači koji rade sa šećerom i neki eksperimenti sa testeninom i mesom. Gledajući u budućnost, sprovodi se istraživanje kako bi se koristila tehnologija 3D štampanja za proizvodnju fino izbalansiranih celih obroka.
Ostalo
I na kraju, jedna kompanija koja ima jedinstvenu (vlasničku) ponudu materijala je “Stratasys“, sa svojim digitalnim materijalima za “Objet Connex 3D” platformu za štampanje. Ova ponuda znači da se standardni Objet 3D materijali za štampanje mogu kombinovati tokom procesa štampanja — u različitim i određenim koncentracijama — da bi se formirali novi materijali sa potrebnim svojstvima. Do 140 različitih digitalnih materijala može se realizovati kombinovanjem postojećih primarnih materijala na različite načine.